Vlajka CZE | Vlajka AJ
Facebook Tommi-fly    instagram tommifly    youtube tommifly   Pinterest tommifly
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-So 9:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
BUĎTE S NÁMI V KONTAKTU NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

Facebook Tommi-fly   Instagram Tommi-fly   Youtube Tommi-fly  Pinterest Tommi-fly

 

NAVŠTIVTE NÁS

Showroom fotka

Veškerý sortiment si u nás můžete prohlédnout. Rádi Vám poradíme s výběrem.

SHOWROOM IVANČICE

Tovární 1
Alexovice
664 91 Ivančice

Po telefonické domluvě kdykoliv.

 

Smooth Shiny Body

Muškařský vázací materiál je určený, jak již překlad jeho názvu napovídá „ hladké lesklé tělo“ pro tvorbu velmi atraktivních tělíček umělých mušek. Muškařský materiál je vyroben ze speciálně tvarovaných polymerů, které se vyznačují vysokým leskem, průsvitností,plochou strukturou a dobrou pevností, i když je materiál velmi tenký. Barvením jsme tomuto materiálu dodali krom barevné škály také vlastnost odrazu UV světla. Materiál je velmi lehký a je vhodný nejen pro vázání nymf, ale také suchých mušek. 

  • Lesk: Tento materiál disponuje dvěma barvami lesků a to zelený (paví) a UV modrofialový , které se v materiálu střídají při různém úhlu odrazu světla.
  • Průsvitnost materiálu: Další vlastnost, která je u tohoto materiálu velmi důležitá a dělá u tělíčka mušky nezaměnitelný efekt. Při vyvazování tělíčka mušky materiál vrstvíme na sebe a první vrstva propouští světlo a spodní vrstva jej odráží zpět tím se nám při vázání mění odstín barvy.
  • Plochá struktura: Tento vázací materiál má plochou strukturu, což je při vázání značná výhoda, tělíčko mušky nenabývá, a netvoří se nechtěné hrby. Plochá struktura je také velmi dobrá pro odraz či absorpci světla.
  • Reakce na UV světlo: Materiál je technologicky upraven tak, aby odrážel UV světlo. Zjednodušeně řečeno pokud na materiál posvítíme UV baterkou tak zejména u méně sytých barev dochází k tomu, že se materiál rozsvítí.

 

A nyní si něco řekneme o tom, jak materál správně používat.

Materiál má dvě strany, obě strany jsou lesklé nicméně pouze na jedné z nich je viditelný modrofialový UV odlesk. I přes průsvitnost materiálu je důležité materiál přivázat, tak aby strana s UV leskem byla vždy směrem nahoru.

Barvy lze v muškách kombinovat, materiál se díky své struktuře perfektně řadí za sebe a vytváří v tělíčku mušky nezaměnitelnou mozaiku. Jemnost tohoto materiálu dovoluje vázat i ultra malé mušky o velikostech 18 a menších. Na druhé straně materiál je dobře použitelný i na větší háčky. Největší testovaný háček byl gammarového typu vel. 8 při vázání pakomára.

 

Materiál jsme nechaly velmi důkladně testovat a tady Vám přinášíme recenzi od Stanislava Bláhy z Junior team4teen:

Smooth shiny body tento název nese materiál od firmy Tommi-fly, který jsem měl tu čest testovat. Viděl jsem, že internetem už proběhla malá ochutnávka s možností komentářů. Některé komentáře mi přišly přinejmenším podivné, už proto, že daný materiál byl v tu dobu jen v rukou výrobce a několika testerů. Pokusím se o ucelený obraz, jak se s materiálem pracuje po vazačské stránce a jak fungují mušky z něho vyrobené.

Vazačsky je to příjemný materiál, nikterak se nekroutí je krásně jemný a skvěle se hodí pro výrobu menších mušek o velikosti 16 a níže. Osobně jsem vyvazoval mušky na háčky velikosti 16, 18 (nymfy) a 16, 14 (suché a mokré). Určitě největší devizou materiálu je skvělé probarvení a lesk z obou stran. Protože jsou barvy i lesk nanášeny na průsvitné pásky, je dobré vyzkoušet podmotání tělíček různými nitěmi,ať fluo nebo standardních barev, které se vám úžasně prokreslí do výsledného obrazu mušky. Co se týká promotávání mušek z dubbingu, tak nejlépe se osvědčilo použití do materiálů bez lesku. U materiálů jako je třeba Spectra flash se vám může zdát, že se lametka a její barva trochu ztratí, i když po namočení do vody se objeví s velkou intenzitou. Další výhodou je určitě možnost při kroužkování udělat více otoček kolem háčku a přesto muška nebude přeřvaná a i v malých velikostech bude jasně patrná struktura kroužkování tělíčka v poměru 1:1. Zkoušel jsem také Smooth Shiny body použít jako různé spouštěče na mušce a nejvíce se osvědčil jako zadeček vyvázaný do obloučku háčku, kde jsem ho vrstvil na sebe, aby co nejvíce vynikly všechny barvy lametky. Po vyvázání jsem místo pro jistotu ještě fixoval vteřinovým lepidlem, které danou část zvýraznilo ještě více. Myslím, že to jsou nejpodstatnější postřehy k vázání a teď se podíváme na možnosti lovu. 

Mušky s materiálem Smooth Shiny body jsem použil ještě na konci pstruhové sezony 2020 a pak celý prosinec 2020 a teď první čtyři lovy roku 2021. Pro vyznavače přesných čísel jsem s nimi lovil při 4 vycházkách na P vodách a 12 vycházkách na MP vodách cca 60 prutohodin. Převážně na nymfu s francouzským návazce a mušku splávek. Vzorů jsem odzkoušel cca 10, fungovaly dobře všechny a některé mně až překvapily svojí účinnosti. Nymfy jsem dělal obvykle v sirupčíkovém provedení. Suché mušky jako chrostíky a broučky. Mušky jsem používal jak v přikalené vodě tak naprostém křišťálu a nemusel jsem přemýšlet, jestli budou vůbec vidět nebo budou „přeřvané“. Vždy jsem volil stejný typ mušky a díky velké barevné škále, jsem ji mohl udělat v zářivější nebo tlumenější variantě. Po vyzkoušení a záběrech ryb na jimi upřednostňovaný vzor, jsem to pak případně předělal na 2 tlumené nebo 2 jasnější.

Cíleně jsem v první fázi lovil ryby lososovité (na pstruhových vodách) a v zimní části jsem se pokoušel o bílé ryby na MP vodě. Mušky, které jsem testoval, skvěle fungovaly na lipany, pstruhy potoční i duhové, jelce proudníky, jelce tlouště, plotice obecné, jelce jeseny a okouny říční. Do cesty se nám připletla 3 x parma, ale zdolat se povedlo jen jednu. Tento materiál si mě za dobu testování velice získal a již je stálicí v mém vázacím repertoáru a těším se na další experimentování u svěráčku a vody. 

Malá poznámka na závěr. Byla skvělá spolupráce s panem Tomášem Sýkorou, který reagoval na podněty, které jsem vyslovoval ohledně zkvalitňování daného produktu v průběhu testování a Vy tak dostanete opravdu funkční věc. Jeden příklad z mnoha, po mojí intervenci k odstínu černá se zeleným odleskem, kdy jsem rozporoval malý lesk u lametky. Výsledný výraz mušek byl pak příliš tmavý a zapadnutý, pan Sýkora neváhal a celou sérii přebarvil, aby byl výsledek co nejlepší pro budoucí vazače. Moc málo se setkávám s takovou ochotou a nasazením pro věc a jsem rád, že takové firmy existují a my s nimi máme možnost spolupracovat.

Stanislav Bláha, Junior team4teen

 

Pár mušek pro inspiraci...

       

     

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli